Zarządzanie gabinetem weterynaryjnym – w poszukiwaniu idealnego programu

Celem dobrze zaprojektowanego programu wspierającego zarządzanie gabinetem weterynarza jest standaryzacja i ułatwienie pracy lekarzom. Oferta programów służących do zarządzania gabinetem weterynaryjnym na rodzimym rynku nie jest duża, ale zawiera zarówno prostsze aplikacje, jak i wielozadaniowe systemu typu „wszystko w jednym”. Jak w tym bogactwie ofert znaleźć najlepszy program dla siebie?

Pytanie powinno raczej brzmieć: „Jaki program dla gabinetu będzie najlepszy DLA MNIE?” Odpowiedź na tak postawione pytanie będzie wówczas brzmiała: „Taki, który odpowiada moim potrzebom”. W jaki sposób dokonać wyboru? Poniżej kilka wskazówek ułatwiających podjęcie decyzji.

Identyfikacja potrzeb

Sprecyzuj dokładnie, czego od programu wspierającego zarządzania gabinetem weterynarza bezwzględnie oczekujesz, a co dla ciebie stanowi jedynie opcję dodatkową. Pamiętaj, że przy wyborze programu nie liczy się ilość, zdecydowanie postaw na jakość. Bardzo rozbudowane programy oferują wiele opcji, z których niekoniecznie skorzystasz, a za które i tak będziesz musiał zapłacić. Powoduje to często syndrom niepotrzebnego skomplikowania programu objawiającego się uciążliwą obsługą.

Bezpieczeństwo danych

Ochrona danych osobowych zawsze była istotną kwestią w procesie zarządzania placówką weterynaryjną, jednak w po wejściu w życie ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) (w dniu  25 maja 2018 r.) stała się kwestią szczególnie ważną. Przy wyborze oprogramowania dla swojego gabinetu sprawdź, czy oferuje on rozwiązania dostosowujące system do wymagań przepisów. Program musi zapewniać skuteczne rozwiązania, które zapewnią zgodność z obowiązującymi przepisami.

Właściciel gabinetu weterynaryjnego w świetle przepisów jest Administratorem Danych Osobowych opiekunów zwierząt. W związku z tym to na nim spoczywa obowiązek stosowania właściwych rozwiązań w procesie ochrony ich danych. W tej sytuacji warto wybrać rozwiązania, które systemowo zapewnią zgodność z przepisami.

Prostota użytkowania

Dobrze zaprojektowany program dla gabinetu weterynarza musi być prosty i intuicyjny. Nie możesz sobie przecież pozwolić na wielogodzinne zapoznawanie się z funkcjonalnościami czy sposobem działania narzędzia. Jest to także ważne w przypadku nowych członków Twojego zespołu. Czas to pieniądz, także czas poświęcony na wdrożenie do pracy niedawno zatrudnionego lekarza. Dobrym sposobem jest sprawdzenie, czy demo programu odpowiada na wszystkie lub większość wątpliwości związanych z funkcjonalnością. Jeśli nie, szukaj dalej. Warto szukać programów, w którym demo jest ogólnie dostępne na stronie – oszczędzi ci to czas poświęcony na rejestrację czy wysłanie prośby o jego udostępnienie.

Cena

Zwykle im bardziej rozbudowany program, tym jest on bardziej kosztowny, musisz więc rozważyć, czy potrzebujesz „kombajnu”, czy też wystarczy ci prostsze narzędzie. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, czy korzystanie z kilku mniejszych płatnych aplikacji nie będzie cię kosztowało w sumie więcej niż potencjalne wydatki poniesione na system wielozadaniowy.

Rozwiązania mobilne

Dobry system to taki, który jest dostępny i szybki – w tych dwóch kwestiach nie może być kompromisów. Możliwość pracy w dowolnym miejscu i na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu jest niepodważalnym atutem systemów online. Zapewnia to niesamowitą swobodę w zarządzaniu niezależnie od pory dnia i szerokości geograficznej. Aby w pełni korzystać z tej możliwości program musi zapewniać: odpowiedni uptime (gotowość aplikacji do pracy mierzoną w procentach) oraz odpowiednią szybkość działania.

Wsparcie techniczne

Dobre narzędzie to narzędzie sprawdzone w boju. Dobrze dopasowany do twoich potrzeb system będzie twoim partnerem w biznesie. Warto więc, by był solidny. Nieoceniona jest możliwość szybkiego i skutecznego kontaktu, uzyskanie odpowiedzi na nurtujące wątpliwości. Zwróć więc uwagę na czas reakcji personelu obsługi i skuteczność załatwienia sprawy, niezależnie od tego, jakiego medium do kontaktu używasz (rozmowa telefoniczna, czat, e-mail).

***

Bez wątpienia z programów wspierających zarządzanie gabinetem weterynaryjnym korzystać warto i należy. Dzięki niemu zwiększysz efektywność działania swojej firmy i oszczędzisz czas. Najlepszy program to taki, który w największym stopniu odpowie na twoje potrzeby. Warto więc – przed ostatecznym podjęciem decyzji – sprecyzować własne oczekiwania i dokładnie sprawdzić ofertę dostępną na rynku.